«Έγραψε ιστορία» ο Προμηθέας με πρόκριση στους τελικούς!

Ο Προμηθέας «άλωσε» το ΟΑΚΑ στην παράταση με 86-85 και έριξε στο καναβάτσο την ΑΕΚ μέσα στην έδρα της στον 5ο και τελευταίο ημιτελικό των πλέι-οφ.

Έτσι για πρώτη φορά στην ιστορία του και όσον αφορά επαρχιακή ομάδα θα βρεθεί στους τελικούς με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό και η επιτυχία είναι τεράστια για τον Μάκη Γιατρά και τους παίκτες του.

Το ματς πήγε να χαθεί με «αυτοκτονία», αφού ο Κασελάκης αστόχησε σε 2 βολές και στην άμυνα ο Προμηθέας δεν έκανε φάουλ, δεχόμενος τρίποντο του Σάκοτα, που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (76-76). Στην τελευταία επίθεση ο Σαντ-Ρος αστόχησε και η πατρινή ομάδα ξέσπασε σε πανηγύρια.

Τα Δεκάλεπτα: 14-18, 34-39, 49-59, 76-76, 84-85.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 27, Τζέιμς 8, Ρος 14, Θίοντορ 2, Γιόρκ 10, Μωραίτης, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 9, Λαρεντζάκης 14, Γιαννόπουλος, Τσαλμπούρης, Εμπάκουε.

Προμηθέας (Γιατράς): Σαλούστρος, Μέιερ 3, Χολ 7, Έλις 12, Μπράουν 16, Κασελάκης 17, Γκίκας 8, Κατσίβελης, Τσαιρέλης, Γερομιχαλός, Λίποβι 10, Παρκς 12.