Χρυσό μετάλλιο για τον Μίλτο Τεντόγλου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων

Μία ακόμη σημαντική επιτυχία για τον ελληνικό αθλητισμό, με πρωταγωνιστή τον Μίλτο Τεντόγλου. Ο Έλληνας αθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος στους αγώνες του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου Νέων (Κ23), που βρίσκονται σε εξέλιξη στο Γκέβλε της Σουηδίας.

Ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο και κατάφερε να το επιβεβαιώσει, ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί του βάθρου, με το «χρυσό» άλμα στα 8.32 μ.

Πρόκειται για την 4η κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο, αλλά και στην Ευρώπη σε επίπεδο ανδρών.

Ο Έλληνας αθλητής βελτίωσε και την δική του καλύτερη επίδοση στην κατηγορία Κ23 που ήταν 8.19 μ., από τις 5 Ιουλίου στη Λοζάνη.

Συγχαρητήρια στον Μίλτο Τεντόγλου έστειλαν ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Προκόπης Παυλόπουλος και ο υφυπουργός, Λευτέρης Αυγενάκης.