Επιτυχημένο “ποδαρικό” στο Μεσολόγγι για τον Προμηθέα Πατρών

Όπως ολοκλήρωσε το 2020 έτσι ξεκίνησε και το 2021 για τον Προμηθέα!

Μετά τη νίκη επί του Περιστερίου, η ομάδα της Πάτρας πέρασε 88-82 από την έδρα του Μεσολογγίου και ανέβηκε στο 4-2, στην Basket League.

Πέντε παίκτες της ομάδας του Γιατρά είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Αγκμπελίζ να είχε 16 πόντους, τον Δ. Αγραβάνη να είχε 15π., τον Τζεράι Γκραντ 14π. και τον Αθηναίου 13π. Ντεμπούτο για τον Τζέριαν Γκραντ με 7 πόντους.

Από τους γηπεδούχους, οι οποίοι γνώρισαν την έβδομη σερί τους ήττα (3-7), πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μπράουν και Γκότσερ με 22π. και 21π. αντίστοιχα, με τον πρώτο να είχε και 12 ριμπάουντ.

Το ματς

Πιο δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση το Μεσολόγγι και με τον Μπράουν έφτασε στο νταμπλ-σκορ (8-4). Στη συνέχεια, ήρθε η αντίδραση του Προμηθέα με τον Αγραβάνη να τον βάζει μπροστά (10-11) και τον Αθηναίου να τον στέλνει στο +4 (12-16), στο 7’. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν (16-16) το ματς, με τους Πατρινούς να κλείνουν μπροστά (18-20) την πρώτη περίοδο.

Ο Τζεράι Γκραντ συνέχισε το ίδιο ορεξάτος και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Γιατρά να πηγαίνει στο +5 (22-27), στο 14’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τους Μπράουν και Γκριν για την ισοφάριση (31-31), στο 16’. Στα τελευταία λεπτά, το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους Πατρινούς να χτυπούν μέσα από τη ρακέτα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +3 (36-39).

Με σφιχτή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση, ο Προμηθέας ξέφυγε αρχικά στο +11 (39-50), ενώ ο Αθηναίου τον έστειλε στο +12 (42-54), στο 24’. Η αντίδραση του Μεσολογγίου ήρθε με τον Γκριν (47-54), αλλά οι Πατρινοί βρήκαν λύσεις έξω από τα 6,75μ. και πήγαν ξανά στο +11 (49-60), στο 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες, σκοράροντας κυρίως με βολές, αλλά την ομάδα του Γιατρά να είχε μία απόσταση ασφαλείας (53-62), μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Φουλ επιθέσεις από τις δύο ομάδες στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Προμηθέα να ήταν σταθερά μπροστά και το Μεσολόγγι να κρατιέται από τους Μπράουν και Γκριν (63-70). Στη συνέχεια, ένα μίνι-ξέσπασμα του Αγκμπελίζ έστειλε την ομάδα του Γιατρά στο +14 (66-80), στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πατρινοί έπαιξαν σωστά με τον χρόνο και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 82-88.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-39, 53-62, 82-88