Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση με «καρδιοχτύπια» στους «4» για τον Προμηθέα – Νίκησε τον Κολοσσό

Με τον Ανδρέα Χριστοδούλου να γίνεται «άσος» στο… μανίκι του Μάκη Γιατρά στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Προμηθέας έκανε την ανατροπή και νίκησε 68-73 τον Κολοσσό, για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, περιμένοντας έναν εκ των ΠΑΟΚ ή Ηρακλή.

Ο νεαρός γκαρντ είχε 8π. χωρίς να χάσει σουτ (1/1διπ. και 2/2τρ.), με τον Τζέριαν Γκραντ να ήταν πρώτος σκόρερ για τους Πατρινούς με 13π.

Από τους Ροδίτες, ξεχώρισε ο Καντέρ με 17π. και 18 ριμπάουντ, ο Άρτις με 16π., ενώ o Ξανθόπουλος είχε 5π. με 10 ασίστ, αναφέρει το sport-fm.

Το ματς

Καλός και γρήγορος ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού από την αρχή, με τον Προμηθέα να μπαίνει πιο ορεξάτος και να πηγαίνει στο 7-12, στο 4’. Η απάντηση του Κολοσσού ήρθε από την περιφέρεια για το δικό του προσπέρασμα (18-16), το οποίο διατήρησε μέχρι το 7’, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να ήταν το 21-21.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, με την ισοπαλία να παραμένει (24-24), μέχρι το 15’. Με την είσοδο του Γιαννόπουλου, οι Πατρινοί βελτιώθηκαν επιθετικά και ειδικά από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να πάρουν ξανά το προβάδισμα και να φτάσουν στο +5 (30-35), στο 17’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με ένα 7-0 με μπροστάρη τον Άρτις (37-35), με τον Τζέριαν Γκραντ να ισοφαρίζει στο 37-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Μέσα από την καλή του άμυνα, ο Προμηθέας μπήκε με σερί 7-0 (37-44) στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Κολοσσό να απαντά… αναλόγως και με τους Καντέρ και Άντριτς να κάνει ένα 14-0 για το +7 (51-44), στο 27’. Στα τελευταία λεπτά, οι Πατρινοί βελτιώθηκαν επιθετικά, αλλά οι Ροδίτες κρατούσαν την απόστασή τους (56-50).

Στην τέταρτη περίοδο, ο Χριστοδούλου πέρασε για στο ματς και δίνοντας τρομερή ενέργεια στην άμυνα και λύσεις στην επίθεση, ο Προμηθέας έκανε ένα επιμέρους σκορ 1-10 και πέρασε μπροστά (57-60), ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό ξέφυγε στο +7 (59-66), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο και παρά την προσπάθεια του Άρτις, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 68-73.

Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση με «καρδιοχτύπια» στους «4» για τον Προμηθέα - Νίκησε τον Κολοσσό