Στην παράταση και με πρωταγωνιστή τον Τσάμη η Αχαγιά ΄82 «άλωσε» το Ληξούρι

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο φινάλε που εν τέλει κρίθηκε στην παράταση, η Αχαγιά ΄82 πέρασε νικηφόρα από το Ληξούρι με 82-72, έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Άγγελο Τσάμη, που οδήγησε επιθετικά τους «ερυθρόλευκους» με 33 πόντους και τους επανέφερε στις νίκες, έπειτα από τις ήττες με Ακράτα και Αιγάλεω.

Παρότι η ομάδα της Κάτω Αχαϊας ταξίδεψε αυθημερόν για το Ληξούρι, η κόπωση δεν έπαιξε ρόλο, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν συγκεντρωμένοι από την αρχή μέχρι το τέλος και όποτε πλησίασε στο σκορ ο ΝΕΟΛ δεν έχασαν την ψυχραιμία τους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ένα σερί 8-0 από την ομάδα του Μάρκου Τζουγανάτου έφερε το σκορ σε απόλυτη ισορροπία στο 38′ (67-67) και με λέι απ του Δημήτρη Λαμπρόπουλου 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος το ματς πήγε στην παράταση (71-71).

«Μίλησε» το πάθος και η εμπειρία της

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Χρήστος Σαράντης «κατέβασε» κοντό σχήμα με Τσάμη, Κάλλη, Βουρνά, Λυμπέρη και Οικονομόπουλο και αυτή η 5άδα ήταν ιδανική, αφού είχε ισορροπία σε άμυνα και επίθεση και άπαντες βοήθησαν για την 7η φετινή νίκη. Το 71-71 έγινε 82-72, με τους νησιώτες να πετυχαίνουν μόλις 1 πόντο από βολή του Σίμου Ιωακειμίδη, ενώ για τους νικητές σκόραραν οι Τσάμης (2 τρίποντα), Βουρνάς (3 πόντους) και Οικονομόπουλος (2 πόντοι).

Δεκάλεπτα: 10-19, 31-35, 50-55, 71-71, 72-82 (παρ.)

Ληξούρι (Τζουγανάτος): Ιωακειμίδης 3, Τρυφωνόπουλος 6, Ανδρικόπουλος 13 (1), Αναστασάκης 2, Μαρούλης 3, Σαρίκας 30 (7), Συνοδινός 2, Αντωνάτος 9 (1), Λαμπρόπουλος 4.

Αχαγιά (Σαράντης): Τσάμης 33 (3), Νικολάου 5, Λυμπέρης 9 (3), Βουρνάς 11, Οικονομόπουλος 12 (1), Κάλλης 12 (2). Αναστασόπουλος, Μακρής.