Ο Απόλλων Πάτρας νίκησε το Μαρούσι και πήρε βαθιά… βαθμολογική ανάσα

Ο Απόλλων Πατρών νίκησε εντός έδρας με 65-57 το Μαρούσι για την 11η αγωνιστική της Α2 Εθνικής και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Ο Απόλλων ήταν αυτός που έκανε την καλύτερη δουλειά αφού είχε κλείσει τους διαδρόμους και αυτό δυσκόλεψε το Μαρούσι να σκοράρει πολύ δύσκολα όμως και η πατρινή ομάδα δεν μπορούσε να βρει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 30-22. Στο β΄ ημίχρονο το Μαρούσι εφάρμοσε ζώνη και αυτό ανάγκασε τον Απόλλων να έχει προβλήματα στην επίθεση και το ματς αν γίνει ντέρμπι αλλά οι μελανόλευκοι είχαν κρατήσει μια μικρή διάφορά 8-10 πόντων.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την τελική τους αντεπίθεση στο τελευταίο 10λεπτό, μείωσαν σε 52-48 στο 35' και 57-53 στο 38' αλλά μέχρι εκεί αφού ο Απόλλων έδειξε ψυχραιμία, και πετυχαίνοντας τις βοές έφτασε στη σημαντική νίκη με 65-57.

Τα 10λεπτα: 16-8, 30-28, 48-38, 65-57.

Απόλλων Π. (Κοτσίρης): Στεφανίδης 19 (3), Βλάχος 5 (1), Μπέμπης 11 (1), Κασπίρης, Μολφέτας 9, Κατσουλάκος, Μπαζίνας 7 (2), Εζόμο, Δημακόπουλος, Καζαρνόφσκι 14.

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Στασινός 19 (1), Ξυδάς 12, Χατζηδάκης 2, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 6 (2), Λυκογιάννης 3 (1), Σουρλής, Παπαγεωργόπουλος 11 (1), Μιχαλούτσος 4.

Να σημειωθεί ότι μετά το τέλος του αγώνα, οπαδοί μπήκαν μέσα στο χώρο του γηπέδου και προκάλεσαν επεισόδιο. Στο σημείο έφταση μεγάλη αστυνομική δύναμη.